فرایند معیوب درمان بهبود یافتگان اعتیاد در کرمان

به گزارش ایرنا، اعتیاد به عنوان عامل بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی از جمله طلاق هر روز بیش از روز گذشته در بخش های اجتماعی، خانواده و غیره قربانی می گیرد.
از طلاق هایی که اعتیاد زوجین منجر به آن شده تا تولد کودکان معتاد و قتل ها و بزه های گوناگون که محصول و زاییده اعتیادی است که عقل و انسانیت انسان را به باد می دهد و از آدمی تنها نامی می ماند و خلق و خوی ددی و دیگر هیچ …
هر چند کمپ های ترک اعتیاد در این وانفسا وظیفه خطیری بر دوش دارند و شبکه های مداخله کننده در این بخش از ان جی اوها گرفته تا سازمانهای متولی، زحمت فراوانی را برای ترک اعتیاد افراد معتاد به مواد مخدر متقبل می شوند اما این چرخه و فرایند ناقص و ادامه نداشتن روند حفظ سلامت معتادان بهبود یافته، مجدد اعتیاد را به رگ های پوسیده معتادان بر می گرداند.
اصلاح چرخه معیوب سالم سازی افراد معتاد به عنوان افراد بیمار می تواند راهی برای جلوگیری از هدر رفت هزینه ها و البته سالم نگهداشتن معتادان بهبود یافته باشد.
ایجاد محیطی سالم برای کار و تلاش برای افرادی که اعتیاد را ترک کرده اند و دور نگهداشتن آنها از محیط های قبلی و همچنین پذیرفته شدن در اجتماع سه عامل مهم و اساسی است که می تواند فرایند معیوب بهبود بیماران اعتیاد را ترمیم کند.
بهروز مردی ۳۲ ساله که در کرمان زندگی می کند به قول خودش تاکنون سه مرتبه به منظور ترک اعتیاد با خواست خود به کمپ های ترک اعتیاد اجباری مراجعه کرده است.
وی که از اعتیاد خود به ستوه آمده و خسته شده است به خبرنگار ایرنا گفت: دیگر نمی توانم این زندگی نکبت بار را تحمل کنم.
او که به همراه خواهر ۵۶ ساله و برادر ۲۹ ساله اش در یکی از میدان حاشیه ای شهر کرمان کارتن خواب هستند می گوید: من و برادرم هروئین مصرف می کنیم و خواهرم شیره تریاک.
وی تامین خورد و خوراک را برای یک فرد معتاد مهم نمی داند و می گوید گاهی مردم کمک می کنند، گاهی ته مانده غذای مردم را می خوریم و گاهی هم که مجبور شویم دزدی می کنیم اما مهم تامین مواد مخدر است.
وی در حالی که اشک در چشمانش حلقه زده بود گفت: تاکنون سه مرتبه برای ترک این لعنتی به کمپ رفته ام اما دوباره بعد از سه ماه بر می گردم همینجا، چون کار و جایی برای زندگی ندارم و مجدد وسوسه می شوم و مصرف مواد را از سر می گیرم.
مریم نیز که اکنون ۲۷ سال دارد می گوید :از کلاس پنجم دبستان اعتیاد دارم او که چهره شکسته اش سنش را بیشتر از آنچه هست نشان می دهد گفت: من هم بارها برای ترک اعتیاد رفته ام آنقدر که شمارش را نمی دانم ولی مجدد به دلیل اینکه جایی برای ماندن ندارم برگشته ام همینجا کنار دوستانم و مجدد مصرف مواد را شروع کرده ام.
وی که هروئین مصرف می کند، حالا باردار است و می گوید من ایدز دارم حتی اگر اعتیاد را هم ترک کنم، مردم مرا بین خود نمی پذیرند.
امثال مریم و بهروز زیادند، معتادانی که آخر راه ترک اعتیاد را می دانند و حاضر به مراجعه به این مراکز نیستند.
جانشین معاونت امور توسعه و پیشگیری اداره کل بهزیستی استان کرمان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بیش از ۳۰ مرکز اقامتی میان مدت ترک اعتیاد (کمپ ترک اعتیاد) در این استان وجود دارد و ۱۰ مرکز اقامتی نیز در حال راه اندازی است.
حشمت الله برجسته افزود: در تمام شهرستان های استان کرمان کمپ ترک اعتیاد یا همان مراکز اقامتی میان مدت ترک اعتیاد وجود دارد.
وی اظهار کرد: مراکز اقامتی معتادانی که داوطلب و خواهان ترک اعتیاد هستند نیز در استان کرمان احداث شده است.
به گفته برجسته یک سوم هزینه ترک اعتیاد در صورت تخصیص اعتبار به افراد بی بضاعت در مراکز اقامتی پرداخت می شود.
وی تصریح کرد: در صورتی افراد بهبود یافته بعد از گذراندن دوره درمان یک ماه تا یک ساله، ماهی یک بار به مراکز ترک اعتیاد مراجعه کنند و سلامتشان تایید شود از طریق این مراکز به آموزش و فنی حرفه ای معرفی می شوند و بعد از گذراندن دوره های رایگان تسهیلات ۱۵ میلیون تومانی اشتغالزایی با کارمزد اندک دریافت می کنند.
وی تاکید کرد: زنان معتادی که ترک کرده و مکانی برای اقامت ندارند نیز می توانند از ساعت ۶ بعد از ظهر تا هفت صبح، سه ماه به صورت رایگان در خانه های بین راهی اقامت و شام و صبحانه دریافت کنند.
جانشین معاونت امور توسعه و پیشگیری اداره کل بهزیستی استان کرمان گفت: برخی معتادان که نمی خواهند ترک کنند نیز در مراکز دی آی سی یا کاهش آسیب پذیرفته می شوند.
وی ادامه داد: این مراکز به منظور آموزش کاهش رفتارهای پرخطر از جمله تزریق مشترک و آموزش صحیح برقراری روابط جنسی و غیره راه اندازی شده و معتادان در این مراکز علاوه بر خدمات بهداشتی و آموزش یک وعده صبحانه و نهار نیز دریافت می کنند.
وی تاکید کرد: معتادان مراجعه کننده به مراکز دی آی سی بعد یک دوره ۶ ماهه برای درمان تشویق می شوند.
برجسته با بیان اینکه طی ۶ ماه نخست سال جاری در مراکز دی آی سی استان کرمان یکهزار و ۷۳۰ معتاد خدمات دریافت کرده اند افزود: تیم سیار در این مراکز نیز با مراجعه به پاتوق معتادان به ۶ هزار و ۴۳۲ مورد خدمات رسانی کرده اند.
وی تاکید کرد: پنج هزار و ۳۸۷ نفر نیز به مراکز اقامتی ترک اعتیاد استان کرمان طی ۶ ماهه گذشته مراجعه کرده و ۲۷ مراکز سرپایی درمان با متادون این استان نیز پذیرای ۲ هزار و ۷۵۳ نفر در این مدت بوده است.
وی گفت: اعتبارات موجود برای ترک اعتیاد افراد بی بضاعت محدود است و جوابگوی افراد متقاضی نیست.
وی اضافه کرد: معتادان بی پناه نیز می توانند به خانه های بین راهی با ۲۰ مورد ظرفیت البته فقط به مدت سه ماه از این ظرفیت استفاده کنند.
برجسته تصریح کرد: دولت نمی تواند هزینه مخارج و اقامت معتادان را برای مدت زمان بیشتری بپردازد لذا افراد بهبود یافته باید بعد از ترک اعتیاد به زندگی عادی و خانواده برگردند.
وی با اشاره به اینکه چهار سرپناه شبانه نیز برای معتادانی که حاضر نیستند درمان شوند در استان کرمان تاسیس شده ،افزود : همچنین کمپ ماده ۱۶ اجباری نیز با ۱۴۰ ظرفیت از سوی نیروی انتظامی تحویل بهزیستی شده است .
وی افزود: یک مرکز غیردولتی تی سی اجتماع درمان مدار برای معتادان که حمایت خانواده را دارند در کرمان احداث شده است.
هر چند در خصوص معتادان ترک اعتیاد شده و در حقیقت بهبودیافتگان نسبی اقداماتی بوسیله متولیان امر از جمله بهزیستی در استان کرمان انجام گرفته و یا در حال انجام می باشد ولی محدودیت زمانی تعیین شده از جمله سه ماه برای نگهداری این قبیل افراد به دلیل پیدا نشدن کار و شغل ، دوباره شرایط لازم جهت برگشتن به زمان قبلی برای این افراد مهیا می گردد .
بنابراین باید مدیران و متولیان امر در این راستا با کمک گرفتن از خیرین و یا انجمن های مردم نهاد بتوانند در وهله نخست زمان نگهداری بهبودیافتگان را افزایش دهند و با ارتباط گیری بیشتر با مراکز کاریابی و تعیین سهمیه ای خاص برای این افراد در این مراکز ورود به بازار کار را برای بهبود یافتگان ولو نسبی نیز فراهم سازند .
خبرنگار: نجمه حسنی** انتشار : بهنام احمدی *
۳۰۲۹/ ۵۰۵۴

انتهای پیام /*

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *